Genç ya da yaşlı olun, çalışıyor ya da öğrenci olun, ne zaman isterseniz gitar çalmaya başlayabilirsiniz. Müzik sever bir çok kişi gitar öğrenmeye başlamış fakat bu yoldan elleri bomboş dönmüştür, gitar öğrenmeye başladıktan birkaç ay sonra heveslerini kaybeden ya da derslerin çok zor olmasından dolayı gitarı bırakan kişilerin sayısını gördükten sonra bu güzel enstrumanı bırakmamanız için bu kılavuzu hazırladık.

Gitar çalmayı öğrenmek dışardan göründüğü kadar komplike ve karışık bir süreç değildir.

“Gitar nasıl çalınır?” adlı makalemiz sayesinde kısa sürede gitar çalmayı öğrenmek istiyorsanız bu ilk bölüm yazımızı keyifle okumaya başlayabilirsiniz.

İlk olarak beyninizden gitarın nasıl çalınacağına dair birçok yanlış fikri ve göz korkutan önyargıları silin. 

Bu önyargılar,

Gitar çalmayı çok istiyordum ama yaşlandım artık çalamam,

Gitar derslerine gitmek istiyorum ama vaktim yok,

Kursa başlasam bile, bir şeyler (okul, iş vb.) gitmeme engel olabilir,

Solak olduğum için gitar çalamam gibi mazeretleri duyuyoruz.

Fakat söz konusu mazeretleri beyninizden silmeniz için gitar çalmanın yaşla alakası olmadığını, günde yarım saat bile ayırsanız gitar çalmayı öğrenebileceğinizi ve solak olmanızın bahane olmadığını bilmelisiniz.

70 yaşında bile olsanız eğer koşullarınız el veriyorsa bisiklet sürebilirsiniz, araba kullanabilirsiniz değil mi? Gitar çalmak da tıpkı bisiklet sürmek ve araba kullanmak gibi motor nöron fonksiyonlarımızla yapılan bir eylem olduğu için yaşınız kaç olursa olsun gitar çalmayı öğrenebilirsiniz. Sadece birazcık sabır ve azıcık zaman ayırmanız gerekiyor.

Gitar Çalmak İçin Zaman Bulamıyorum, Ne Yapmalıyım?

Gitar çalmayı öğrenmek için kendi kendinize zaman yaratabilirsiniz. Kendinize ayıracağınız yarım saat bile gitar çalmanızı öğrenmenizi sağlayabilir. Ayrıca gitar çalmayı öğrenmek için özel ders almanıza ya da bir kursa gitmenize gerek yok. İnternette yüzlerce ücretli veya ücretsiz kılavuzları, makaleleri ve YouTube videolarını inceleyerek gitar çalmaya başlayabilirsiniz. Çeşitli gitar akorlarını, gitar tutuş şekillerinden gitarın yapısına kadar bir çok bilgiyi internetten hemen öğrenebilirsiniz. Bu sayede zaman ya da mekan olarak nerde olursanız olun kendi kendinize gitar çalmayı öğrenebilirsiniz.

Bunun için kendinize bir zaman planı oluşturabilirsiniz. Örneğin her akşam 9’dan 10’a kadar gitar çalmak için videolar izleyeceğim, makaleler okuyacağım gibi…

Ayrıca sosyal hayatınızda ve çevrenizde gitar çalmayı öğrenmenin sayısız faydası bulunmaktadır. Gitar çalmayı öğrendiğinizde sadece bir enstrüman çalmayı öğrenmekle kalmazsınız, öğrenme süreci boyunca gerek sosyal gerek fiziksel gerekse psikolojik olarak da kendinizi bambaşka noktalara taşıyabilirsiniz.

Covid-19 salgınından dolayı artık yüz yüze eğitimler pek olmasa da online şekilde de sosyalleşebilirsiniz.

Dünyanın en yetenekli insanı da olsanız gitar öğrenmek için mutlaka bir öğretmene ya da bir rehbere ihtiyaç duyacaksınız. Bu rehber bir YouTube kanalı da olabilir, Gitar Forum gibi bir blog da…..

Yeteneğiniz sizi mutlaka diğer insanlardan çok daha fazla ileri taşıyabilir, fakat nota okuyabilmek ya da akorları öğrenebilmek için temel düzeyde de olsa temel bir müzik eğitimine ihtiyacınız olacak. Gitar Forum‘da temel müzik bilgilerini öğrenebileceğiniz çeşitli yazılar olacak. Bu yazılar eklendikçe bu kısma linkler olarak koyacağız. 

İlk adım olan zaman ayırma ve kendinize güvenle beraber plan aşamasını yaptıktan sonra sıra gitar satın almaya geldi. Öncelikle eğer solaksanız solak bir gitar tercih etmeniz gerekiyor. Ayrıca gitarınızın temel nitelik ve özelliklerine de dikkat ederek kendi düşünce ve tercihlerinize göre bir seçimde bulunmalısınız.

İşte bu özelliklerden bazıları şunlar:

Bütçenize uygun bir gitar seçmelisiniz (bütçenize uygun bir gitar almalısınız, ilk aşamada pahalı bir gitar almanıza gerek yok),

Kendi tarzınıza uygun bir gitar seçmelisiniz (klasik, akustik ya da elektronik gitar) (BU KISMA GİTAR FARKLARI YAZISI LİNKİ GELECEK).

Yaşınız ve fiziksel özellikleriniz (Eğer çocuksanız küçük boy bir gitar tercih edebilirsiniz).

Eğer ikinci el bir gitar alacaksanız, ikinci el gitar nasıl seçilir başlıklı yazımızı okuyun! BURDAN LİNK

Gitarı nereden satın almalıyım?

İyi bir gitar nereden temin edebilirim ya da nereden satın alabilirim sorusuna verilebilecek en iyi cevap: eğer yeni başlayan bir gitar öğrencisiyseniz, ikinci el gitardan uzak durmanız gerektiğidir. Ancak maddi imkanlarınız el vermiyorsa ve bütçeniz yalnızca ikinci el bir gitara yetiyorsa buradan ikinci el gitar nasıl seçilir başlıklı yazımızı okuyun!

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir