Bir önceki yazımız olan Akustik Gitarla Klasik Gitar Arasında Ne Fark Var? Akustik ve Klasik Gitarın Farkları‘nda yazısında bu iki gitarın farklarını aktarmıştık.

Yazının sonunda peki ama hangi gitarı alacağım sorusu hepinizin aklına gelmiştir. Gelin şimdi bu sorunuzu nasıl cevaplayacağınızı öğrenelim.

İlk soru, Ne İstiyorum?

”Gitar öğrenmeye mutlaka klasik gitarla başlamalısın yoksa çok sıkılır bırakırsın”, ”Akustik gitarın telleri çok sert parmakların acır sen önce klasikle başla!” gibi telkinler duyabilirsiniz.

Bu telkinlere kulaklarınızı kapatın ve gitardan ne istediğinize karar verin. Nasıl bir ton istiyorsunuz, neleri çalmak istiyorsunuz, müzik zevkiniz nedir? gibi soruları kendinize sorun.

YouTube’u açın ve klasik gitar eserleri dinleyin. Klasik gitarın sesini gözlerinizi kapatıp dinleyin.

Sonra akustik gitarla çalınan eserleri dinleyin. Akustik gitarın sesini gözlerini kapatıp dinleyin.

Kararınızı verdikten sonra karşınıza çeşitli yollar çıkacaktır.

Zorluklar ve Kolaylıklar

Evet, klasik gitarın çalımı akustik gitara kıyasla daha kolaydır ve öğrenme sürecinizi hızlandırır. Ama asla klasik gitarla başlamazsanız gitar çalmayı öğrenemezsiniz gibi bir durum söz konusu değildir. İstediğiniz gitarla başlayabilirsiniz fakat zorlukları olacağını unutmayın!

Örneğin akustik gitarın tellerinin çelik olması parmaklarınızı biraz yorabilir, morartabilir ya da yaralayabilir. Fakat zamanla bu geçecektir ve parmaklarınız alışacaktır. Bu yüzden bu zorluk büyük bir problem değildir.

Aynı şekilde klasik gitara başladığınızda da mutlaka parmaklarınız acıyacaktır. Fakat akustik gitar kadar sizi zorlamayacaktır.

Fiyat

Klasik gitarla akustik gitar arasında fiyat farkı bulunmaktadır.

Bu fiyat farkı sizin tercihinizi mutlaka etkileyeceği için bütçenize en uygun gitarı seçmeniz sizin için faydalı olacaktır.

Akustik gitar almak istiyorum ama korkuyorum

Hiç korkmayın! Eğer kararınızı verdiyseniz ve gitar çalmayı öğrenmeyi kafanıza koyduysanız mutlaka gitar çalmayı öğreneceksiniz.

Sonuç olarak hangi gitarla başladığınızın hiçbir önemi yok.

Önemli olan tek şey sizin isteğiniz ve kararlılığınız.

Bıkmadan ve usanmadan gitar çalmayı öğrenmek için emek verirseniz mutlaka gitar çalmayı öğreneceksiniz.

Gitar çalmak için yetenekli olmanıza ya da bir müzik kulağınız olmasına gerek yok.

Azmin ve çalışmanın elinden hiçbir şey kurtulamaz.

Yeterince pratik ve çalışma sizi sonuca ulaştıracaktır.

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir