Elektro Gitar Nedir?

Elektro gitar olarak kısaltılan ancak tam adı elektronik gitar olan enstrüman nedir?

Gelin hep beraber elektronik gitarın özelliklerine bakalım:

Elektronik gitar sesleri akustik ya da klasik gitardaki gibi ses boşluğundan iletmez. Üzerinde bulunan manyetikleri sayesinde sesi elektrik akımına dönüştürür. Elektrik akımına dönüştürülen bu sesler amplikatör aracılığıyla (amfi) dışarıya verilir.

Elektro Gitarın Telleri

Elektro Gitarın telleri akustik gitar telleri gibi 4 adet çelik üstüne çelik sarma ve 2 adet çelik telden oluşur.

Akustik gitarla ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Elektro gitar telleri tıpkı akustik gitar telleri gibi çeşitli numaralara sahiptir. Bu numaralar 0.9 mm, 0.10 mm, 0.11 mm, 0.12 mm olarak karşımıza çıkmaktadır. Popüler değildir ancak 0.8 ve 0.13 mm elektro gitar teli de kullanılır.

Hangi elektro gitar telini seçmeliyim?

Elektro gitar teli seçiminde en sık kullanılan elektro gitar teli numarası 0.9 mm’dir. Numara yükseldikçe telin kalınlığı da artar. Numara düştükçe teller incelir. Elektro gitara yeni başlayanlara 0.9 mm tel önerilir. Çünkü ince tellerle elektro gitar çalmak daha konforlu ve rahattır. Teller kalınlaştıkça çalım konforu da azalır. 

Ancak daha ince teller de alınan sesin tonu da daha yumuşak olmaktadır. Tel kalınlığı arttıkça gitar tonu da sertleşir. Bu da çaldığınız şarkılara göre tel seçimi yapmanıza olanak sağlayabilir. Örneğin kalın elektro gitar telleriyle sert sololar atılabilir. İnce tellerle de sert sololar atılabilir ancak ses daha yumuşak olur.

Elektro Gitarı Kim İcat Etti?

Elektro gitarın öncülerinden sayılan ve en iyi ilk elektro gitarist olarak tanınan kişi George Van Eps’tir. Ancak elektro gitarı ilk icat eden kişi Eddie Durham’dır. 1920 senesinde gitarın içine elektrikli bir sistem yerleştirmiştir.

Gitarın içine yerleştirdiği elektrikli sistemde metal alaşım bir pikap iğnesi tarafından mikrofonda amplikatöre bağlanmıştır. Bu yaptığı deneme aslında elektrikli bir akustik gitar olarak tanımlanır. Ancak bir elektronik gitar prototipi olarak da karşımıza çıkar.

Devam eden süreçte amfileri gitarlara yerleştiren Les Paul isimli kişi ilk elektro gitarları üretmeye başlamıştır. Les Paul’un yaptığı The Log ismii verdiği gitar ilk elektro gitar olarak sayılmaktadır.

Les Paul yaptığı gitarı Gibson markasına götürmüştür. Gibson firması bu gitarı beğenmeyince Leo Fender isimli bir kişiyle solid body adı verilen elektro gitarları üretmeye başladılar.

Sık sık duyduğumuz Fender markası bu şekilde ortaya çıkmıştır.

1950’li senelerde Telecaster adını verdikleri ve akustik seslere sahip olmayan yeni gitarları Rock’n Roll akımıyla beraber oldukça popüler oldu.

Elektro gitar Ibanez markasının 1980’li yıllarda çıkarttığı Ibanez Universe modelinden sonra oldukça popüler bir hale gelmiştir. 

Elektro Gitarın Kısımları

Elektro gitar temel olarak iki tane kısımdan oluşur. Bunlar gövde ve saptır. Gövdenin üzerinde manyetikler, potans, jak girişi ve köprü bulunmaktadır. Sap kısmındaysa tuşu ve kafa olarak ikiye ayrılır:

Tuşe: Üzerinde fretler, perdeler ve eşinin yer aldığı kısımdır.

Kafa: Akort burguları bulunmaktadır.

Teller nerde diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Saptan gövdeye uzanan elektro gitar tellerimiz köprüler aracılığıyla gitarımıza tutunur.

Elektro Gitarın Türleri

Elektro gitarların türleri kullanılan müzik türlerine ve markaların tasarımlarına göre değişmektedir.

Örneğin metal müzik için kullanılan elektro gitarların görünümü daha sert, kullanılan manyetiklerin özellikleri daha farklıdır. Gelin hep beraber bu çeşitlere birlikte bakalım:

Stratocaster Elektro Gitar

Yukarıda Fender markasının ortaya çıkışından ve gitarlarından bahsetmiştik. Bu gitar modeli de Fender’in ürettiği ve elektro gitarın klasikleri olarak karşımıza çıkar.

Bu elektro gitarlar üst seviye performanslar elde edebilirsiniz. Ayrıca oldukça güzel bir görünüme sahiptir. İşte karşınızda Fender Stratocaster:

Fender Stratocaster

 

 

 

 

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir