Gitara merak duyan ve gitar çalmaya yeni başlayacak kişilerin en çok merak ettikleri konulardan bir tanesi de hangi gitarı almalıyım sorusudur. Bu sorudan sonra yapılan araştırmalarda çeşit çeşit gitarların sıralandığı görülür. Akustik gitar, elektronik gitar, klasik gitar vs… Bu ürün çokluğu arasında akla hemen bu gitarların arasındaki farkların ne olduğu sorusu gelir.

Klasik gitar nedir? başlıklı yazımızda klasik gitarın ne olduğunu ve klasik gitarın tarihçesini öğrenebilirsiniz.

Peki akustik gitarla klasik gitar arasında ne farklar vardır?

En Temel Fark: Tellerin Yapısı

Öncelikle klasik gitar nedir yazımızda gitarımızın 6 tane teli bulunduğunu söyledik. Bu altı tane telin yukarıdan aşağıya ilk üç teli çelik üstüne pamuk sarmadır. Diğer üç tel ise misinadır.

Akustik gitarda bulunan 6 tane telin 4 tanesi çelik üstüne çelik sarmadır. Geri kalan 2 tel ise çeliktir.

Akustik Gitar ve Klasik Gitar Arasındaki Tel Farkı Seste Bir Değişikliğe Sebep Olur mu?

Bu sorunun cevabı ”Evet”.

Pamuk üstüne sarılmış çelik teller ve düz misina teller daha yumuşak bir ton duymamızı sağlar.

Akustik gitardaki çelik teller ise daha metalik ve sert bir ton duymamızı sağlar.

Bu yüzden daha yumuşak tonlu eserlerde klasik gitar kullanılırken sert eserlerde (rock gibi) akustik gitar tercih edilir.

Diğer Bir Fark: Köprü

Klasik gitar nedir?  yazımızda eşiklerden bahsetmiştik. Söz konusu eşiklere klasik gitar telleri düğümle bağlanmaktadır. Bu durumun sebebi klasik gitar tellerinin yumuşak olmasıdır.

Akustik gitarın telleri kalın olduğu için köprüye pinle tutturulmaktadır.

Tel Kalınlığı

Akustik gitar teli alırken karşımıza çeşitli numaralar çıkacaktır. 0.9, 0.10, 0.11 gibi numaralarla karşılaşabiliriz. Bu numaralar tellerin milimetre cinsinden kalınlığını göstermektedir. Tel kalınlığı arttıkça gitardan alacağınız sesin tonu da gittikçe sertleşir. Ayrıca çalım zorluğu da tel kalınlığı arttıkça yükselir.

Oysaki klasik gitarda tel çeşitleri farklı kalınlıklarla mevcut da olsa genellikle standarttır. Bu standart olma durumu klasik gitarı klasik gitar yapan durumlardan bir tanesidir. Yani klasik kelimesi teller için de geçerlidir.

Çalma Biçimi

Klasik gitarın genellikle parmaklarla ya da tırnakla çalınması tercih edilmektedir.

Oysaki akustik gitarlar genellikle penayla çalınır. Bu durumun sebebi yukarda bahsettiğimiz tel kalınlığından kaynaklanmaktadır. Tel kalınlığından ve yapısının çelik olmasından dolayı tırnakları kırabilir.

Ayrıca alınacak tonun daha metalik olması için de pena tercih edilir.

Sap Kalınlığı

Akustik gitar ve klasik gitar arasındaki farklardan bir diğeri de sap kalınlığıdır.

Klasik gitarın sapı daha geniş bir yapıdadır. Bu yüzden teller arasındaki mesafe de daha geniştir.

Fakat akustik gitarın sapı daha dardır. Bu yüzden teller arasındaki mesafe de daha dardır.

Ayrıca klasik gitarın sapı daha kısayken akustik gitarın sapı daha uzun üretilmektedir.

Sonuç

Peki ya nota farkı var mı? Notaları farklı mı? Klasik gitar çalan biri akustik gitar da çalabilir mi? Ya da Akustik gitar çalabilen biri klasik gitar çalabilir mi? gibi sorular aklınıza gelebilir.

Hayır, klasik gitar ve akustik gitarın arasında hiçbir nota farkı yok. Klasik gitar çalabilen biri akustik gitar çalabilir. Aynı şekilde akustik gitar çalan biri de klasik gitar çalabilir. İkisi arasında hiçbir akor, nota farkı bulunmamaktadır.

Peki hangisiyle gitara başlamalıyım?

Bu yazımızı okuduysanız aklınıza bu soru mutlaka gelecektir. Bunun için Gitar Çalmaya Akustik Gitarla mı Yoksa Klasik Gitarla mı Başlamalıyım? yazımıza göz atmayı unutmayın!

 

 

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir